Zamki Japonii

Zamki zawsze wywoływały miks odczuć takich jak zachwyt, przygoda, czy romans. Praktycznie dlatego zamki zawsze były popularnym celem turystycznym. Japonia ma wiele zamków, rozsianych po całym kraju.

Najwcześniejsze zamki w Japonii powstawały w XV w. Potrzeba na zamki wyrosła z okresu Sengoku, kiedy wiele klanów prowadziło ze sobą niekończące się wojny. Różne rody, potrzebowały warowni, dlatego budowaly zamki na szczytach wzniesień. Kiedy Japonia stała się zjednoczonym krajem, potrzeba zamków uległa zmianie. Większe zamki były normalnie budowane na równinach i służyły jako centra administracji.

Struktura różnych zamków może się różnić w zależności od rejonu w jakim są zbudowane, oraz okresu ich konstrukcji. Jedyna rzecz jaką na pewno będą miały wspólną to ich wspaniałość. Te Japońskie zamki potocznie mówiąć można określić jako z "zupełnie innej beczki" niż te na które możemy natrafić w zachodniej kulturze.

Zamki Japonii

Z wielu zamków wybudowanych od XV wieku, bardzo niewiele oryginalnych struktur przetrwało do dnia dzisiejszego. Inne zamki zostały zniszczone i zrekonstruowane po latach. Jeszcze inne to tylko ruiny oryginalnych konstrukcji.
Prawdopodobnie największe wrażenie na turystach dziś wywiera zamek Himeji. Który jest jednym z niewielu oryginalnych zamków które przetrwały do dziś. Ukończony w 1609 roku, zamek Himeji jest uznawany za skarb narodowy Japonii. UNESCO uznało go, za spóścizne kultury światowej. Najlepszy czas na jego odwiedzenie to kwiecień kiedy kwitnie sakura.

Zamek Hikone to kolejny oryginalny zamek, uznany za skarb narodowy. Został wybudowany w 1622 roku i nigdy nie został uszkodzony przez wojny, czy naturalne kataklizmy. Architektura tego zamku jest jedną z najbardziej unikalnych w Japonii.
Kolejny zamek który kwalifikuje się do skarbów narodowych Japonii, można znaleźć na polu. Zamek Matsumoto został w całości ukończony w 1635 roku, w okresie kiedy zagrożenie militarne praktycznie przestawało już istnieć. Dziś jego piękno uwodzi serca wielu tubylców, jak turystów.

Najstarszy oryginalny donjon jaki istnieje w Japonii, aż po dziś dzień to Zamek Inuyama. Został zbudowany w 1537 roku, i nigdy nie został zniszczony, wbrew wielu wojnom a także kataklizmom które zdołał przetrwać. Kolejny unikatowy fakt dotyczący zamku Inuyama to, to, że jest to jedyny zamek w Japonii będący prywatną własnością. Należy do rodziny Naruse, do której także należał w XVII wieku. Zamek Inuyama jest uznawany za skarb narodowy.

Nawet jeżeli zamek w Hiroshima jest jedynie rekonstrukcją oryginalnej struktury, to wciąż warto go odwiedzić. W porównaniu do swojej oryginalnej konstrukcji, która została kompletnie zniszczona przez bombę atomową, dzisiejszy zamek w Hiroshima, jest zbudowany z betonu. W środku znajduje się muzeum.

Nagoya jest czwartym największym miastem w Japonii, a także domem zamku Nagoya. Podczas II Wojny Światowej, zamek został praktycznie kompletnie zniszczony. Następnie został zrekonstruowany w 1959 roku. Dziś, turyści przyjeżdżają do zamku w Nagoya, aby dowiedzieć się czegoś więcej o historii miasta, a także pozwiedzać muzeum. prawdopodobnie kolejnym popularnym pomysłem na odwiedzenie zamku jest obejżenie kwitnącej sakury.

Ruiny zamku Edo, są czymś czego nie można ominąć będąc w Tokyo. Dziś, możliwe jest zwiedzanie Pałacu Imperialnego, który stoi w miejscu, gdzie kiedyś stał zamek w Edo. Wschodnie Ogrody, pałacu Imperialnego, są ulokowane tam, gdzie znajdowały się wewnętrzne części zamku Edo. Jedyne pozostałości po zamku Edo to ściany, brany, oraz niektóre wierze strażnicze.
Wymienione powyżej zamki są tylko małym kąskiem z tego co możecie zobaczyć w Japonii. Oryginalne zamki, rekonstrukcje, czy nawet ruiny. Wszystko przyciąga dzisiejszych turystów.

Struktura Zamku

Typowy zamek Japoński, będzie miał wierze zamkową, strażniczą, ściany, fosę oraz bramy. Wierza zamkowa, lub dojon, jest koroną zamku. Można ją znaleźć w centralnym punkcie zamku, a także w najlepiej bronionej jego części.

Wierze strażnicze, lub Yagura, służą dla dwóch celów - wierze obserwacyjne, a także magazyny. Mury i fora, służyły jako podstawowy fundament obronny, przeciwko wrogim siłą. Bramy do zamków Japońskich są unikalne, ponieważ najczęściej są zrobione z dwóch bram, umieszczonych po prawej stronie w stosunku do siebie. Ta metoda tworzy przestrzeń pomiędzy scianami która jest bardzo dokładnie broniona.

Większe Japońskie zamki miały trzy pierścienie - ze względów obronnych. Zewnętrzny pierścień z murów był zwany sannomaru, środkowy ninomaru, a trzeci wewnętrzy honmaru.

W Honmaru możesz znaleźć wierzę zamkową, podczas gdy panowie feudalni, czy arystokraci przebywali w ninomaru. Reszta ludzi mieszkała w mieście. Kupcy czy artysci mieli specialnie zaprjektowane miejsca zamieszkania, podczas gdzy samuraje żyli najbliżej zamku.

darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków